visitbodrum.com test broadcast.

Konacık

About

Konacık, Bodrum merkezinin tam ortasından geçen Turgutreis yolunun üzerinde ve kuzeye doğru gittikçe genişleyen, özellikle ana yol kıyılar iş dünyasının rağbet ettiği yerleşim yerlerinden biri. Bodrum’a yakınlığı ve yarımadadaki diğer yerleşim yerlerine ulaştıran anayolun üzerindeki konumuyla her geçen gün daha fazla tercih edilen, yatırım yapılan bir belde.

 

Konacık Beldesi sınırları içindeki Antik Pedesa kenti ünlü tarihçi Herodot’a göre M.Ö. 4 ve 5. yüzyıllarda da bölgenin en önemli ticaret kentlerinden birisi idi.

Kahramanlıklarıyla meşhur olan Pedesalılar Pers’lere ve Büyük İskender’e karşı gösterdikleri direnişlerle de anılırlar. Pedasa kalıntıları bölgenin en ilgi çekici tarihi yerlerinden biridir.

 

Rivayete göre bugünkü Konacık Beldesi 1050 yılında Horasan’dan gelen üç çoban tarafından Gölbaşında kurulmuş ve yerleşim buradan deniz ulaşım ve güvenliği nedeni ile Çırkan Köyü’ne taşınmıştır.

Konacık günümüzde Bodrum’un diğer beldelerine giderken içinden geçilip gidilen bir yeni kent yerleşimidir. Ana caddesinin iki yanına dizili sıra sıra modern iş yerleri ve bakımlı yolları ile temiz ve bakımlı izlenimi bıraksa da denizle doğrudan ilişkili olmaması nedeniyle turistik özelliği yoktur. Daha ziyade iş kesimine hitap eder. Birçok alışveriş merkezi ve süper marketin bulunduğu  Konacık,  komşu mahalleleri Bitez, Gümbet ve Bodrumla içiçe girmiş  ve bir bütün halini almıştır.

Bodrum belediyesine ait sahne gösterilerinin  ve konserlerin yapıldığı Herodot Kültür Merkezi ile  özel kuruluşlara ait Zai Yaşam Kütüphane, ve Avenue Bodrum AVM gibi sosyal alanları insanların uğrak yerlerindendir.

İç kesimlerde Kazderesi mahallesinde gelişmiş bir oto sanayi bölgesi, özellikle Çırkan taraflarında ve diğer tepelerde modern

siteler bulunmaktadır.

Pedasa Antik Kenti ve Arkeoloji Parkı

Pedasa, Bodrum’un 4 km. kuzeyinde, Gökçeler denilen yerde, yarımadanın dağ dizilerinin sona erdiği vadi geçidindedir. Pedasa kentinin de içinde bulunduğu Karia Bölgesi, Anadolu’nun doğu ve batı kültürlerinin buluştuğu güneybatı köşesinde, antik yerleşimler bakımından en zengin bölgelerinden biridir.

Homeros’un aktardığına göre Troya Savaşı sırasında Karyalılar ile birlikte Troya yandaşı olan Leleg halkı, Troya’nın güneyinde Pedasos şehrinde yaşarken, Troya savaşı sonrasında güneye inerek Karya Bölgesi’nde Halikarnassus civarına yerleşmişlerdir.

Antik belgelerde Troya savaşı sırasında ve sonrasında Karlarla birlikte anılan Lelegler, Karya Bölgesi’nde, bugünkü Bodrum Yarımadası’nda sekiz kent kurmuştur. Kurulan bu şehirlerin en önemlilerinden biri de Pedasa’dır. “ Pedasesliler Halikarnassus’un ötesinde kıyıdan içeride oturuyorlardı ” diyen tarihçi Herodot Pedasa’nın lokalizasyonu için en önemli bilgiyi vermektedir. Çünkü Halikarnassus üzerindeki tek kent Pedasa’dır. Bu görüş 2008 yılında Tapınak kalıntısında bulunan bir yazıtla kesinlik kazanmıştır.

M.Ö. 4.yy’da Mausolos’un Karya’nın başkenti yapılan Halikarnassus’a göç etmeye zorladığı altı Leleg kentinden birisi de Pedasa olmuştur. Sonrasında Pedasa askeri bir kale olarak varlığını sürdürmüştür.

Pedasa, sur duvarları ile çevrili kulelerle takviye edilmiş tepede iç kalesi bulunan bir kent konumundadır.

Bulunan kalıntılar Mausolos’un zoraki göçünden sonra da Pedasalıların bir süre daha kentlerini terk etmediğine dair önemli bir delil olarak gösterilmektedir.

Yerleşim merkezindeki surla çevrili Akropol ile onun nekropol (mezarlık) alanları, tarım terasları ve çiftlik evleri ile Pedasa ve onun territoriumunda bir Leleg kentini oluşturan tüm unsurlar mevcuttur.

Pedasa’da bugüne dek sürdürülen kazı ve araştırmalar, M.Ö. geç 2. bin yıldan itibaren başlayan ve Bizans dönemi sonlarına (M.Ö. 13. yüzyıl) kadar uzanan bir sürece ait kalıntı ve buluntuları gün ışığına çıkarmıştır.

Bodrum kalesi içinde Fransız ve İtalyan kuleleri salonlarında Pedasa ve çevresindeki  nekropollardan çıkarılan  kalıntılar  2021 de sergilenmeye başlanmıştır.

Pedasa Kenti ve çevresi ziyarete açıktır.Konacık içinden kolaylıkla aracınızla gidip

kalıntıları gezebilirsiniz.

 

Konacık Sanayi Sitesi

Günümüzde mahalleye dönüşen Konacık Belediyesi seneler öncesinden plânını doğru yaparak sanayi mahallesini kentin iç taraflarına aldı.

Buraya yapılan diğer özel sanayi siteleri ve servis binalarıyla gerçek bir sanayi bölgesi oluşmuş oldu.

Geniş ve rahat bir alana kurulu sanayi mahallesinde ihtiyacınız olan hertürlü tamiratı yaptırabileceğiniz tamirciler, yenileme, hizmet birimleri mevcut. Özellikle oto bakım ve servisleri için çok sayıda birimin yer aldığı Konacık Sanayi Sitesi’ni bu rehbere yardımcı olur düşüncesiyle rehbere ekledik..


Zai Yaşam

Konacık semtinin Bitezle birleştiği alanda Zai Yaşam kütüphanesi, sergi salonları, heykel daimi sergisi ve düzenlediği gösteri ve sanatsal söyleşilerle, toplantılarla Bodrum hayatını renklendiriyor.

Geniş bir alanda kurulu Zai Yaşam içindeki restoran, kafeterya ve bar bölümleriyle gelenlerin yeme içme ihtiyacına cevap verirken bahçe ve oturma alanları ile salonlarını gelenlerin istifadesine ücretsiz olarak açıyor.

Konacık’ın en çok ilgi çeken mekanlarından biri denilebilir Zai Yaşam için.

Herodot Kültür Merkezi

 

Adını Halikarnassos’ku yani Bodrumlu tarihçi Herodot’tan alan Bodrumluların  en önemli sanat ve kültür mekanlarından biridir Herodot Kültür Merkezi. Bodrum Belediyesi tarafından yönetilen merkezde yıl boyunca her türlü sanat etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

 

Büyük bir sergi salonu bulunmakta ve senenin belli zamanlarında resim ve heykel sergileri düzenlenmektedir. Yine sergi salonu ile birlikte arka plandaki geniş çalışma alanı da dahil edilerek özellikle turizm malzemeleri ve yapı fuarları düzenlenmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası belli periyodlarda düzenlenen konserlerini burada dinleyicilere sunmaktadır.

Bodrum Oda Orkestrası ve çeşitli kuruluşların, grupların konserleri ve diğer etkinlikleri yine Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir

500 kişilik salon, geniş bir fuaye ve çok geniş bir sergi salonu ile çalışma alanları bulunan Herodot Kültür Merkezi halk oyunları ve dans gruplarının da çalışma alanıdır.

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde 1’i VIP olma üzere 4 adet kulis, 1 adet kafeterya, 600 m2’lik fuaye alanı, 1000 m2’lik sahne arkası bölümü ile 500 kişi kapasiteye sahip konser alanı ve 150 m2’lik sahne alanı bulunuyor. Ayrıca birer adet ses-ışık-sistem odası, güvenlik ve danışma odası, bilet satış ofisi, organizasyon ofisi, vestiyer, yönetim sekreterliği ofisi ve yönetim ofisi de mevcut.

 

Ulaşım
Aracınızla anayoldan Gümbet kavşağını geçer geçmez çıkacağınız dik yokuş sizi Konacık’a götürür. Konacık tepeden itibaren başlar ve Bitez Kavşağına kadar olan yerler Konacık’a aittir. 

Tepeden aşağıya 400 metre indiğinizde belediyesi hizmet binası sağınızda köşede kalır. Sağa saparsanız Konacık içine doğru girmiş olursunuz. Devam ederseniz Bitez Kavşağından sağa döndüğünüzde Konacık Sanayi Bölgesine varırsınız.

Konacık Taxi: 537 999 1777